برگزاری جشنواره روز جهانی زنبور عسل

۰۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۰ کد : ۳۳۹۰ اخبار دانشکده
تعداد بازدید:۳۸۷
مراسم روز جهانی زنبور عسل با حضور مسئولین استانی و شهرستانی و فعالان عرصه زنبورداری، روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت در دانشکده کشاورزی برگزار شد.

 

مراسم روز جهانی زنبور عسل به همت انجمن علمی علوم دامی و گروه علوم دامی دانشگاه بیرجند  با حضور اعضا ی هیئت علمی، دانشجویان،  آقای دکتر اصغرزاده مدیر کل محترم دامپزشکی استان، جناب آقای مهندس اشرفی معاونت محترم بهبود تولیدات دام سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی، خانم مهندس شیبانی مدیریت محترم  ترویج  سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی و آقای مهندس رضایی مدیریت  محترم باغبانی سازمان جهاد کشاورزی، رئیس محترم اتحادیه زنبورداران استان و جمعی از زنبورداران استان در محل آمفی تئاتر دانشکده کشاورزی در روز سه شنبه 31 اردیبهشت 98 برگزار شد. در این مراسم سخنرانان به بیان مزایای استفاده از عسل اشاره نمودند و تاکید شد که با توجه به گیاهان دارویی استراتژیک منطقه، عسل خراسان جنوبی به لحاظ کیفیت مقام اول را در کشور و حتی در جهان دارد و به لحاظ  درصد قند ساکارز، آفلاتوکسین و مواد سنگین در سطح کشور و جهان از مقام برتری برخوردار است. میزان تولید عسل کشور حدود 170 تن است و امید می رود با توجه به بارندگی های اخیر، میزان تولید افزایش یابد. در این جلسه تاکید شد در پرورش زنبور عسل می بایست هدف اول توجه به گرده افشانی درختان میوه شود و محصولات زنبورستان یعنی عسل، ژله شاهانه، گرد گل  و... در رتبه بعدی اهمیت قرار دارند. 

در این جلسه مدیر عامل محترم اتحادیه زنبورداران بر کیفیت برتر عسل خراسان جنوبی تاکید نمود و بیان داشت در سال گذشته در استان 12 کیلو ژله شاهانه تولید شده که امید می رود با برگزاری کارگاه های آموزشی و حمایت از زنبورداران این میزان افزایش یافت . در پایان جلسه، با برگزاری جلسه پرسش و پاسخ، زنبورداران سوالات و مشکلات صنعت را مدیران اجرایی استان در میان گذاشتند و تاکید شد که از طریق مدیریت محترم ترویج سازمان جهاد می بایست اطلاع رسانی بیشتر در جهت افزایش ترغیب کشاورزان به استفاده از کلنی های زنبورها در مزارع اطلاع رسانی و فرهنگ سازی انجام شود

2- تحقیقات تکمیلی در رابطه با نقش زنبورها در گرده افشانی مزارع زعفران و باغات عناب، زرشک   و تعداد کلنی مورد نیاز به ازای هر هکتار انجام شود

3-در مبحث کوچ زنبورداران به استان می بایست نظارت قانونی بیشتری وجود داشته باشد

4- اداره کل محترم دامپزشکی نظارت بیشتری بر فرآیند توزیع عسل در سطح استان داشته باشد

5-پیشنهاد با افزایش حمایت زنبورداران تلاش شود ملکه های زنبورعسل اصلاح نژاد شده از طریق مسیرهای قانونی وارد و به زنبورداران معرفی گردد متوسط برداشت عسل در کندوهای اصلاح نژاد شده به بیش از 25 کیلو عسل در سال می رسد در حالیکه در کندوهای عملی 6-5 کیلو عسل در سال است همچنین پیشنهاد شد دانشگاه بیرجند قدمهای مثبتی در جهت تحقیق روی اصلاح نژاد ملکه زنبورعسل جهت معرفی به زنبورداران بردارد.

در پایان حضار از ابتکار عمل انجمن علمی دانشجویی جهت برگزاری مراسم روز جهانی عسل  تشکر و قدردانی نمودند و تقاضای استمرار اینگونه جلسات جهت افزایش تعامل بخش تحقیقاتی، اجرایی و صنعت شدند.