دانشکده کشاورزی سرایان به حل مشکلات منطقه و توسعه اشتغال و کارآفرینی اهتمام می ورزد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه بیرجند، دکتر مرتضی قربانی رئیس دانشکده کشاورزی سرایان در جمع خبرنگاران شرکت کننده در تور رسانه ای گفت: دانشکده کشاورزی سرایان به عنوان یکی از دانشکده های اقماری دانشگاه بیرجند در سال 1388 با پذیرش دانشجو در سه رشته کارشناسی زراعت و اصلاح نباتات، منابع طبیعی و محیط زیست و مرتع و آبخیزداری فعالیت خود را در شهرستان سرایان آغاز کرد.

وی با اشاره به این که این دانشکده تاکنون بیش از 500 دانش آموخته داشته است، افزود: دانش آموختگان دانشکده کشاورزی سرایان هم در قبولی آزمون های تحصیلات تکمیلی و هم در زمینه اشتغال و کاریابی موفق بوده اند.

دکتر قربانی اظهار داشت: 5 هزار مترمربع فضای آموزشی و کمک آموزشی استاندارد و آزمایشگاه های مجهز به دستگاه های روزآمد و پیشرفته در این دانشکده به دانشجویان، اعضای هیأت علمی و پژوهشگران آماده خدمات دهی است.

وی خوابگاه های دانشجویی مستقر در پردیس دانشکده، محوطه سازی، فیبرنوری اختصاصی، کتابخانه، باغ و مزرعه و گلخانه های آموزشی را از دیگر امکانات دانشکده کشاورزی سرایان برشمرد و افزود: مجموعه این امکانات در کنار اعضای هیأت علمی متعهد و محیط مناسب تحصیلی و تلاش و علاقه مندی دانشجویان باعث شده است که دانشجویان این دانشکده دانش را به صورت علمی و کاربردی بیاموزند و در آینده شغلی خود با مشکل جدی مواجه نباشند.

رئیس دانشکده کشاورزی سرایان با بیان این که دشت سرایان یکی از 4 دشت بحرانی کشور به لحاظ افت سطح آبهای زیرزمینی و فرونشست زمین است، گفت: در راستای مأموریت دانشگاه تلاش می کنیم که صرفاً یک مجموعه آموزشی نباشیم بلکه با اجرای طرح های پژوهشی کاربردی به رفع نیازها و حل مشکلات منطقه کمک کنیم.

وی افزود: معرفی الگوهای کشت جدید مقاوم به شرایط خشکی و شوری مانند چای ترش، گوار و کینوا، بهینه سازی کشت های موجود از قبیل زعفران و انار، سوق دادن دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی به سمت فعالیت های اشتغال زا و کارآفرین از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی و مشاوره های علمی، ارتباط با بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان از جمله اقدامات و اولویت های دانشکده در راستای توسعه کشاورزی و توانمند سازی نیروی انسانی است.

دکتر قربانی تبدیل دانشکده کشاورزی سرایان به قطب آموزش و توسعه کارآفرینی، ایجاد اینسکتاریوم برای پرورش عوامل بیولوژیک برای مبارزه با آفات گیاهی، تولید کودهای بیولوژیک مصوب ستاد زیست فناوری کشور را از برنامه های در دست اقدام این مجموعه علمی، آموزشی در شهرستان سرایان بیان کرد.

روز گذشته خبرنگاران رسانه های خراسان جنوبی برای آشنایی با امکانات، فعالیت ها و برنامه های یکی از دانشکده های اقماری دانشگاه بیرجند به شهرستان سرایان سفر کردند و از نزدیک توانمندی ها و اقدامات صورت گرفته در زمینه های آموزشی، پژوهشی و کارآفرینی را مورد بازدید قرار دادند.

021.05.1397