دانشگاه بیرجند ستاره شرقی دانش و نگین خردورزی خراسان جنوبی

تاریخچه:

دانشگاه بیرجند براساس موافقت شورای گسترش آموزش عالی در سیزدهم خرداد ماه 1354 در قالب یک مؤسسه آموزش عالی به ریاست زنده یاد پروفسور محمدحسن گنجی از دانش آموختگان مدرسه شوکتیه و پدر علم جغرافیای نوین ایران تأسیس شد.

فعالیت آموزشی و علمی این دانشگاه از مهرماه سال 1356 با پذیرش 120 دانشجو در سه رشته کارشناسی شیمی، فیزیک و ریاضی آغاز گردید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مجتمع آموزش عالی تغییر یافت و مراحل رشد و شکوفایی خود را با سرعت بیشتری ادامه داد. در سال 1368 به مجتمع دانشگاهی تبدیل شد و به لحاظ موقیعت شایسته علمی در اسفندماه 1371 به دانشگاه بیرجند ارتقاء یافت.

وضعیت کنونی:

 • دانشگاه بیرجند به عنوان قطب علمی و آموزشی شرق کشور و بزرگترین و قدیمی ترین مؤسسه آموزش عالی استان خراسان جنوبی با بیش از 40 سال سابقه و کارکرد علمی، آموزشی، فرهنگی و اجتماعی بالغ بر 24 هزار نیروی متخصص تربیت نموده است.
 • این دانشگاه همه ارکان یک دانشگاه کامل را دارد و از هیئت امناء و هیئت ممیزه مستقل برخوردار می باشد.
 • دانشگاه بیرجند دارای حدود 12 هزار دانشجو در 340 کدرشته در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است.
 • دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) این دانشگاه حدود 30 درصد جمعیت دانشجویی را تشکیل می دهند و 506 دانشجوی دکتری در 52 کد رشته مشغول به تحصیل و تحقیق می باشند.
 • دانشگاه بیرجند با 352 نفر عضو هیئت علمی دارای بیشترین توان علمی و پژوهشی استان خراسان جنوبی است که از این تعداد 109 نفر در مرتبه علمی دانشیاری و استادی هستند.
 • کارمندان دانشگاه بیرجند با تعداد 368 نفر خدمات اداری،کمک آموزشی، پشتیبانی و رفاهی را در بخشهای مختلف انجام می دهند.
 • دانشگاه بیرجند دارای 10 دانشکده در سه پردیس شوکت آباد، امیرآباد و پردیس شهداء است که به ترتیب تأسیس عبارتند از: دانشکده علوم، دانشکده کشاورزی، دانشکده مهندسی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشکده هنر، دانشکده علوم ورزشی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشکده علوم ریاضی و آمار، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست و دانشکده برق و کامپیوتر.
 • دانشکده فنی و مهندسی فردوس، آموزشکده کشاورزی سرایان، آموزشکده کشاورزی سربیشه و آموزشکده معدن نهبندان از جمله مجموعه های اقماری دانشگاه بیرجند در سطح استان خراسان جنوبی هستند.
 • دانشگاه بیرجند در راستای انجام رسالت آموزشی و علمی خود دارای بیش از 150 هزار مترمربع فضای آموزشی، تحقیقاتی، رفاهی، مذهبی، فرهنگی و ورزشی است.
 • دانشگاه بیرجند به عنوان یک قطب علمی افزون بر نقش موثر در پویایی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی منطقه سهم مهمی در ارتقای بیرجند، مرکزیت یافتن و تکوین هویت نوین آن را به خود اختصاص داده است.
 • جذب دانشجویان خارجی از اولویتها و اهداف دانشگاه بیرجند است و هم اکنون 79 دانشجوی خارجی در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند.
 • درراستایگسترشارتباطاتعلمیوبینالمللیدر سه سال اخیر دانشگاه بیرجند با21 دانشگاه مطرح خارجی تفاهم نامه همکاری علمی امضا کرده است.
 • دانشگاه بیرجند با توان پژوهشی بالا از نظر نیروی انسانی و امکانات قابل قبول پژوهشی تاکنون بیش از 300 طرح پژوهشی ،صد ها مقاله علمی پژوهشی ، ثبت اختراع، ترجمه و تألیف کتب متعدد توسط اساتید مجرب و دانشجویان خلاق و کسب رتبه دوم انعقاد قرارداد پژوهشی کشور را داشته است .
 • دانشگاه بیرجند براساس رتبه بندی مؤسسه تایمز که یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی جهان است در زمره 1102 دانشگاه برتر جهان و در بین دانشگاه های داخلی در رتبه 16 قرار دارد.
 • دانشگاه بیرجند براساس آخرین رتبه بندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در زمره دانشگاه های جامع سطح 2 در تراز عملکرد ملی و با مأموریت محوری توسعه آموزش، پژوهش و فناوری و کمک به رفع چالش های ملی قرار گرفته است.

بیانیه مأموریت دانشگاه بیرجنـد

دانشگاه بیرجند با نیروهای انسانی فعال و پرتلاش در جهت دستیابی به مرزهای دانش و بومی سازی و گسترش آنها بویژه در دانش های نوین و پیشرفته، پرورش نیروهای انسانی متخصص، خلاق، متعهد و متناسب با نیازهای محلی، ملی و منطقه ای، تقویت هویت فرهنگی ملی ـ اسلامی نقش ارزنده ای در جهت توسعه پایدار ملی ایفا می کند.

چشم انداز دانشگاه بیرجند در افق 1404

دانشگاه بیرجند از طریق مدیریت اثربخش و کارآمد، برخوردار از منابع مالی پایدار و متنوع، همکاری های گسترده منطقه ای و بین المللی و همچنین نظارت، ارزیابی و اعتبار سنجی مداوم عملکرد سازمانی طی 5 سال آینده در نظام رتبه بندی دانشگاه ها بین چارک اول و در افق 1404 در دهک دوم دانشگاه های تابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (دولتی) و دومین دانشگاه بین المللی شرق کشور قرار می گیرد.