سخنرانی جناب آقای دکتر وحید اربابی سرپرست گروه پژوهشی ارتوپدی-بیومکانیک و عضو هیات علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه در کنسرسیوم APPROACH

۰۱ آذر ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۹ کد : ۱۵۶۸۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۸

پیرو تفاهم نامه بین دانشگاه بیرجند و دانشگاه اوترخت و در راستای همکاری های علمی و بین المللی، گروه پژوهشی ارتوپدی-بیومکانیک دانشگاه بیرجند در کنسرسیوم APPROACH مشارکت و همکاری کرد. این کنسرسیوم با اعتبار هفده ونیم میلیون یورو و همکاری ۲۵ شریک اروپایی از سال ۲۰۱۵ برای مطالعه بیماری آرتروز مفصل زانو شروع به فعالیت نموده است.

‎ دکتر وحید اربابی سرپرست گروه پژوهشی ارتوپدی-بیومکانیک و عضو هیات علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه به عنوان سخنران مدعو در این کنسرسیوم که در کشور هلند برگزار شده بود، دعوت شده بودند. موضوع سخنرانی ایشان در خصوص مطالعه بیماری آرتروز با استفاده از مدل شکل آماری و یادگیری ماشین (هوش مصنوعی) بوده است و خاطر نشان کردند این مطالعه، امکانی را فراهم می آورد که تصاویر سی تی اسکن تعداد زیادی از افراد سالم و بیمار همزمان مورد تحلیل قرار گیرد و با دقت و جزییات مهمترین تفاوتهای مفاصل سالم و آرتروزی تعیین و مورد مطالعه قرار گیرد.

لازم به ذکر است تعدادی از دانشجویانان تحصیلات تکمیلی  پردیس مهندسی دانشگاه بیرجند از ‌داده های  ارائه شده توسط این پروژه بزرگ اروپایی در رساله دکتری و پایان نامه ارشد خود بهره می‌برند. این دانشجویان عبارتند از: دو دانشجوی دکتری گروه مهندسی مکانیک دانشگاه بیرجند (آقای هادی نیکبخت و آقای حسن رایگان) تحت راهنمایی دکتر سید یوسف احمدی بروغنی و دکتر وحید اربابی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک آقای اصغر نامی تحت راهنمایی دکتر سعید رهنما و دکتر وحید اربابی و همچنین دانشجوی کارشناسی ارشد رشته گروه مهندسی برق-الکترونیک خانم عاطفه پژوهش به راهنمایی دکتر مهران تقی پور و مشاوره دکتر وحید اربابی.