شرکت نماینده امور کنسولی دانشگاه در چهارمین نشست توجیهی آموزشی مسئولان امور کنسولی ادارات بین الملل دانشگاه های کشور

۰۵ آذر ۱۴۰۱ | ۱۱:۰۶ کد : ۲۱۲۸۸ اخبار اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۴۸۸
چهارمین نشست توجیهی آموزشی مسئولان امور کنسولی ادارات بین الملل دانشگاه های کشور، سه شنبه اول آذرماه با حضور معاون بورس و امور دانشجویان بین الملل سازمان امور دانشجویان کشور و معاون امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی به میزبانی واحد مشهد برگزار شد. نماینده امور کنسولی دانشگاه بیرجند نیز در این نشست حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی، دکتر محسن مرادی در ابتدای این نشست، با ارائه گزارشی آماری از وضعیت دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی افزود : در حوزه بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی مشهد بنا داریم ضمن کیفیت بخشی به خدمات آموزشی ، در حوزه خدمات فرهنگی هم تجدید نظر های جدی داشته باشیم. آنچه مهم است این است که دانشجویی که در این فضا آموزش می بیند و تحصیل می‌کند متاثر از فضای فرهنگی دانشگاه و شهر بشود و این مجموعه بزرگ دانشگاهی فارغ التحصیلانی در حوزه بین الملل داشته باشد که هرکدام اثرگذاری جدی در شهر و کشور خودشان داشته باشند.

 رییس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی و مشهد ضمن خیر مقدم به میهمانان، ابراز امیدواری کرد برنامه‌های دو روزه این نشست بتواند باعث ارتقای کیفیت و تقویت بنیه علمی حوزه بین الملل و سهولت در فرآیندهای جذب، اقامت و فارغ التحصیلی دانشجویان بین الملل کشور شود.

معاون بورس و امور دانشجویان بین الملل سازمان امور دانشجویان کشور نیز در این نشست با بیان اینکه رقابت در عرصه بین المللی امری پایان ناپذیر است و ما با یک جام جهانی رقابت مواجهیم ، به رقابت در عرصه جذب دانشجویان بین الملل اشاره کرد و افزود: جذب دانشجویان بین الملل تنها رقابتی است که انواع رقابت های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی ، فناوری و علمی در آن نهفته است و در این عرصه رقبای قدیمی ما از سال های بسیار دور به یک فرمول رسیدند و آن فرمول این بود که کشورهای دیگر را به خودشان نیازمند کنند تا سبک زندگی، تکنولوژی، اقتصاد و علم و فناوری آن کشورها را تحت تأثیر خودشان قرار دهند.

دکتر محمدجواد سلمان پور مهمترین عامل نیازمند سازی را، نیازمند کردن کشورها به علم و دانش تولیدی در کشور مبدا عنوان کرد و با اشاره به اینکه جذب دانشجویان خارجی برای کشورها امری فوق راهبردی است افزود: آنچه امروز آمریکا را ساقط می‌کند این است که کشورها در بعد علمی و تکنولوژی، دیگر احساس نیاز به آمریکا نکنند و این یعنی پایان حیات آمریکا.

وی به نگاه تمدنی اسلام در جذب دانشجویان بین الملل تاکید کرد و افزود: نگاهی که هم امام راحل و هم مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند نگاه تمدن اسلامی است. در مدل تمدن اسلامی جمع بین امروز و فردا است. اسلام هنرش این است که جمع اضداد شده است و این یعنی زیبایی. تمدن نوین اسلامی جمع بین نسل امروز و نسل آینده است. در جذب دانشجویان بین الملل، دانشگاه ها جوری برنامه ریزی کنند که هم امروز و هم فردا در ابعاد مختلف اقتصادی سیاسی فرهنگی علمی در عرصه جهانی اثرگذار باشند.

دکتر سلمان پور اظهار کرد: در حوزه دانشجویان بین الملل سه برش داریم : قبل از ورود به ایران، در حین تحصیل در ایران و پس از خروج از ایران و در هر سه برش باید برنامه ریزی دقیق داشته باشیم و نقش شما مسئولان کنسولی در هر سه برش به ویژه در برش میانی نقشی بسیار تاثیر گذار است.

وی با تاکید بر داشتن برنامه در مرحله تحصیل دانشجویان در ایران، افزود: در برش میانی دنبال چند نکته هستیم : تحول در زیرساخت ها و فرایندها و تاثیرگذاری. که باید دانشجویان از نظر علمی قوی و توانمند شوند و تمام فرآیند ها الکترونیکی شوند دومین نکته در این مرحله خاطره سازی مثبت و تعلق مثبت است که باید جدی گرفته شود.

معاون بورس و امور دانشجویان بین الملل مرجعیت علمی و تنوع ملیتی را از سیاست های پیش رو در این حوزه عنوان کرد و افزود: تنوع رشته ها یکی دیگر از سیاست های ماست. ما باید رشته های زیادی از جمله رشته های راهبردی در این حوزه داشته باشیم.

دکتر سلمان پور همچنین بر توازن توزیع دانشجویان بین الملل در دانشگاههای دولتی ، غیردولتی و آزاد اسلامی نیز تاکید کرد و افزود: توازن فعلی که کمترین درصد دانشجویان در دانشگاههای دولتی و بیشترین درصد دانشجویان در دانشگاههای آزاد اسلامی تحصیل می کنند بایستی اصلاح شود و توازن منطقی داشته باشیم.

معاون امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی نیز جذب دانشجوی خارجی را یکی از سیاست های مهم نظام به ویژه در برنامه ششم توسعه عنوان کرد و افزود: این یکی از برنامه هایی است که خوشبختانه محقق شده است و در کنار این موفقیت باید مراقبت های جدی هم داشته باشیم.

دکتر جلال درخشه با اشاره به تحصیل ۵۶ هزار دانشجوی بین الملل در دانشگاه آزاد اسلامی افزود: مسئولیت سنگینی متوجه ماست و نیازمند حمایت سازمان امور دانشجویان و نهادهای علمی کشور و وزارت علوم هستیم و انتظار داریم این حمایت ها بیشتر شود.

وی کیفی‌سازی و توجه به مسائل فرهنگی را دو اولویت مهم در حوزه بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی عنوان کرد و افزود: در کیفی‌سازی ایجاد اعتماد مهم است و توجه کافی به رعایت استانداردهای لازم را باید داشته باشیم و خودمان را ملزم می دانیم در حوزه کیفی سازی علمی دانشجویان همت لازم را داشته باشیم.

معاون امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: در حوزه فرهنگی تعاملات با دانشجویان خارجی و مناسباتی که از خارج از کشور و داخل کشور با این دانشجویان برقرار می شود بسیار جدی است و بحث حوزه فرهنگی مورد توجه جدی ما است.

دکتر درخشه از تدوین طرح پیشنهادی "از فرودگاه تا فرودگاه" به عنوان برنامه دانشگاه آزاد اسلامی در زمینه توجه به مسائل فرهنگی خبر داد و افزود:  این برنامه به دفتر مقام معظم رهبری هم ارسال شده است. این برنامه در سه مرحله اجرا می شود. بر اساس این برنامه چک لیستی از نحوه استقبال، نوع تعامل ، نحوه برخورد از فرودگاه تا فرودگاه برای دانشجویان باید داشته باشیم که نحوه تعامل ما چه از نظر امنیتی و چه از نظر فرهنگی را در این حوزه حساب شده پیش ببریم و آمادگی لازم را برای همکاری در این زمینه داریم.

وی همچنین از افزایش گسترش سبد پذیرش و ایجاد مرکز آموزش زبان بین المللی در این دانشگاه خبر داد و گفت: سعی کردیم سبد پذیرش را در سراسر جهان گسترش دهیم. نکته دیگر گسترش زبان فارسی است. زبان کلید ورود به فرهنگ و تمدن کشورهاست. ما اینجا هم رسالت ملی داریم و هم رسالت دینی. ضرورت است که مرکز آموزش زبان بین المللی هم داشته باشیم و باید روی این موضوع حساس باشیم. باید همه دانشگاه ها همت کنند این موضوع را به عنوان یک رسالت ملی و تاریخی مورد توجه قرار بدهند.

حجت الاسلام جواد مهدوی نسب رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی نیز در این نشست به مسئولان کنسولی ادارات بین الملل گفت: ما داعیه دار ایجاد تمدن بزرگ اسلامی هستیم و به عنوان میزبان، سفره ای را برای دانشجویان بین الملل پهن کرده ایم . بخشی از تبلیغ و تبیین دین خدا همین کاری است که شما انجام میدهید. در ارزش کار شما همین بس که وقتی پیامبر در مدینه تشکیل حکومت داد اولین اقدام ایشان فرستادن سفیران دینی به اقصی نقاط و تبلیغ دین مبین اسلام بود.

توجه به کرامت نفس دانشجویان ، کاهش بروکراسی اداری ، مهمان‌نوازی دانشجویان، ایجاد دفاتر حقوقی برای دانشجویان بین الملل ، برگزاری مراسم استقبال و بدرقه و توجه بیش از پیش به مسائل فرهنگی دانشجویان، از جمله پیشنهادات و تاکیدات دکتر مهدوی نسب در این نشست بود.

در این نشست دکتر فرید رحیمی رئیس اداره کنسولی اداره کل دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان نیز از اجرایی شدن سیستماتیک فرایند ارتباط ادارات کنسولی دانشگاههای کشور با پلیس فراجا خبر داد و در ادامه انتظارات ، وظایف ، حساسیت کار در حوزه کنسولی را به مسئولان امور کنسولی ادارات بین الملل دانشگاه های کشور یادآور شد.

کلید واژه ها: امور کنسولی دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه بیرجند

آخرین ویرایش۰۵ آذر ۱۴۰۱