طراحی و ساخت دستگاه تولید ماسک سه‌لایه پزشکی توسط عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۹ دستاوردهای دانشگاه
تعداد بازدید:۶۹۶۷
دکتر سیدعلی میربزرگی عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند موفق به طراحی و ساخت دستگاه تولید ماسک سه‌لایه پزشکی شد.
طراحی و ساخت دستگاه تولید ماسک سه‌لایه پزشکی توسط عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه بیرجند، دکتر سیدعلی میربزرگی عضو هیأت علمی گروه آموزشی مکانیک دانشگاه بیرجند موفق به طراحی و ساخت دستگاه تولید ماسک سه‌لایه پزشکی شد.
دکتر میربزرگی در مصاحبه با روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه بیرجند به کمبود جدی ماسک در سطح شهر بیرجند در اسفند 1398 اشاره و نیاز مبرم مردم را بعنوان جرقه‌ای برای اقدام به این کار خداپسندانه دانست.
وی مدت زمان طراحی و ساخت دستگاه را حدود 7 ماه عنوان کرد  و افزود: این کار به روش مهندسی معکوس انجام شده است و طراحی مدار برق دستگاه با همکاری دکتر سیدعبدالله میربزرگی عضو هیأت علمی وابسته دانشگاه بیرجند صورت پذیرفته است.
عضو هیأت علمی دانشگاه بیرجند گفت:  برای ساخت این دستگاه بالغ بر 350 میلیون تومان هزینه شده است که بخشی از این هزینه از طریق وام صندوق پژوهش استان و مابقی  به صورت شخصی تأمین شده است. 
دکتر میربزرگی در توضیح مراحل ساخت این دستگاه بومی که تمام قطعات آن در داخل کشور ساخته شده است، گفت :  بخشی از قطعات این دستگاه در کارگاه مکانیک دانشگاه بیرجند ساخته شده و مابقی برون‌سپاری گردیده است که جا دارد از معاونت پژوهشی دانشگاه، دانشکده مهندسی، گروه مکانیک و مهندسین کارگاه مکانیک بابت همکاریشان تقدیر و تشکر گردد.