درخشش تیم مرکز آپا دانشگاه بیرجند در مسابقات فتح پرچم (CTF)

۲۲ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۳ کد : ۱۴۳۷۰ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۱۰
تیم مرکز آپا دانشگاه بیرجند در اولین حضور رسمی در مسابقات فتح پرچم (CTF) توانست در رتبه ششم تیم‌های ایرانی این مسابقه و رده ۵۲ جهانی قرار گیرد.
درخشش تیم مرکز آپا دانشگاه بیرجند در مسابقات فتح پرچم (CTF)

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دانشگاه بیرجند، مسابقه فتح پرچم (CTF) به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس در 17 شهریور 1400 برگزار شد.
دکتر قاسمی‌گل، مدیر امور فناوری و رئیس مرکز تخصصی آپا دانشگاه در توضیح این مسابقه گفت: در مسابقات فتح پرچم (CTF) بیش از 800 تیم با حضور بیش از 1300 کاربر از سراسر دنیا  به مدت دو روز با یکدیگر به رقابت پرداختند و از 800 تیم ثبت‌نام شده در این مسابقه، 496 تیم موفق به کسب امتیاز و قرار گرفتن در جدول رتبه‌بندی شدند.
رئیس مرکز تخصصی آپا دانشگاه افزود: تیم فتح پرچم مرکز آپا دانشگاه بیرجند در اولین حضور رسمی خود و تنها با سه شرکت کننده، توانست در رتبه ششم تیم‌های ایرانی این مسابقه و رده ۵۲ جهانی قرار گیرد. وی یادآوری کرد: در این رویداد علاقمندان حوزه امنیت از سراسر جهان و ایران در قالب تیم‌های حداکثر 10 نفره حضور داشتند.
وی درباره معرفی این مسابقه بیان کرد که CTF مخفف عبارت Capture The Flag می‌باشد، مسابقاتی که در زمینه هک و امنیت کامپیوترها برگزار می‌شود و دانش شرکت‌کنندگان که عموماً متخصصین امنیت سایبری هستند در زمینه‌های مختلف امنیت شبکه، رمزنگاری، مهندسی معکوس، امنیت وب، جرم‌یابی دیجیتال و دیگر حوزه‌های مربوطه سنجیده می‌شود. “پرچم” در حقیقت پاسخ نهایی چالش‌ها است که در آخر امکان دارد به صورت یک متن ساده به دست آید.