فشار خون بالا در زنان چه علائمی دارد؟

۲۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۷ کد : ۳۶۳۰ اخبار سلامت
تعداد بازدید:۱۵۹
فشار خون بالا در زنان چه علائمی دارد؟

فشار خون بالا در زنان چه علائمی دارد؟

این باور غلط که اغلب مردان در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند را فراموش کنید. چون پس از شروع سنین یائسگی، احتمال ابتلا به فشار خون بالا در زنان افزایش بیشتری می یابد.

پیش از سن 45 سالگی مردان به احتمال زیاد بیشتر در معرض این عارضه هستند اما برخی از مشکلات سلامتی در زنان می تواند این وضعیت را تغییر دهد.

قاتل خاموش

فشار خون می تواند بدون علائم قابل توجه مانند سکته مغزی یا حمله قلبی افزایش یابد. در بعضی افراد فشار خون بالا می تواند سبب خونریزی بینی، سردرد، سرگیجه شود. از آنجایی که فشار خون بالا می تواند بر شما غلبه کند، مهم است که بطور مرتب آن را کنترل کنید.

عوارض جانبی

فشار خون بالای کنترل نشده می تواند منجر به مشکلات جدی تر سلامت شود. این عارضه عامل اصلی خطر سکته مغزی و نارسایی کلیه است. آسیب به عروق خونی و حملات قلبی نیز از عوارض جانبی دیگر فشار خون بالا هستند. اگر باردار هستید، فشار خون بالا می تواند برای شما و جنین خطرناک باشد و خطر ابتلا به بیماری پره اکلامپسی را بالا ببرد. این بیماری یکی از عوارض بارداری است که موجب فشار خون بالا و آسیب رسیدن به اندام‌ های بدن (معمولا کبد و کلیه ‌ها) می ‌شود. معمولا پره اکلامپسی پس از هفته‌ بیستم بارداری در زنانی بروز می‌ کند که پیش از آن، فشار خون آنها طبیعی بوده است. عدم درمان پره اکلامپسی در بارداری می ‌تواند منجر به عوارض خطرناک و حتی مرگباری برای مادر و کودک شود.

گاهی پره اکلامپسی هیچ نشانه ‌ای ندارد و فشارخون بیمار به ‌آرامی یا به ‌طور ناگهانی بالا می ‌رود. کنترل فشار خون بخش مهمی از مراقبت ‌های پیش از زایمان است، زیرا معمولا نخستین نشانه‌ پره اکلامپسی بالا رفتن فشار خون است. فشار خون 90/140 میلی ‌متر جیوه یا بالاتر از آن که در ۲ زمان (که دست‌کم ۴ ساعت با هم فاصله دارند) ثبت شود، غیرطبیعی است.

پره اکلامپسی یک بیماری جدی است که حدود 13 درصد مرگ و میر مادران در سراسر جهان را تشکیل می دهد. با این حال، معمولا یک عارضه قابل کنترل است. این بیماری معمولا در عرض دو ماه پس از تولد کودک از بین می رود. گروه های زیر بیشتر در معرض خطر پره اکلامپسی هستند:

  • نوجوانان
  • زنان در سنین 40 سالگی
  • زنانی که سابقه بارداری مکرر دارند
  • زنان چاق
  • زنان مبتلا به فشار خون بالا یا مشکلات کلیوی

مدیریت عوامل خطر

توصیه های متخصصان برای جلوگیری از افزایش فشار خون در زنان و مردان یکسان است:

مراقب سایز دور کمر خود باشید: هرچه وزن افزایش یابد فشار خون هم افزایش می یابد. حتی کاهش وزنی در حدود 10 پوند (حدود 4.5 کیلوگرم) می تواند به کاهش فشارخون شما کمک کند. هرچه وزن بیشتری کم کنید فشار خون شما پاینتر می آید. به علاوه کاهش وزن باعث افزایش تاثیر داروهای فشار خون می شود. به جز میزان وزن باید حواستان به اندازه دور کمرتان هم باشد. جالب است که اگر این اندازه زیاد باشد خطرفشار خون بالا بیشتر می شود. به طور کلی این افراد در معرض خطر بیشتری برای فشار خون بالا هستند:

  • مردان با دور کمر بالای 102 سانتی متر (40 اینچ)
  • زنان با دور کمر بالای 88 سانتیمتر (35 اینچ)
  • مردان آسیایی با دور کمر بالای 90 سانتیمتر (36 اینچ)
  • زنان آسیایی با دور کمر بالای 80 سانتیمتر (32 اینچ)

مرتب ورزش کنید: فعالیت فیزیکی مرتب یعنی حداقل 60-30 دقیقه فعالیت در بیشتر روزهای هفته می تواند فشار خون شما را 9-4 میلیمتر جیوه پایینتر بیاورد. طولی نمی کشد که تاثیر این مسئله را احساس می کنید. اگر تا کنون غیر فعال بودید با افزایش فعالیت ظرف چند هفته می توانید فشار خون خود را کاهش دهید.

رژیم غذایی ضد فشار خون داشته باشید: رژیم غذایی ای که شامل غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و لبنیات کم چرب باشد و چربیهای اشباع شده و کلسترول ناچیزی داشته باشد می تواند فشار خونن شما را تا 14 میلیمتر جیوه پایین بیاورد.

پتاسیم بیشتری مصرف کنید: افزایش پتاسیم مصرفی می تواند تاثیر سدیم بر فشار خون را کاهش دهد. بهترین منبع پتاسیم بیشتر میوه و سبزیجات هستند تا مکملها. در مورد میزان مناسب پتاسیم برای خود با پزشکتان مشورت کنید.

سدیم مصرفی خود را کاهش دهید: با کمی کاهش سدیم مصرفی خود می توانید فشار خون را 8-2 میلیمتر جیوه پایین بیاورید. یک فرد بالغ و سالم روزانه به 2400-1500 میلیگرم سدیم نیاز دارد ولی اگر فشار خون شما بالاست کمتر از 1500 میلیگرم در روز سدیم دریافت کنید.

استرس را کم کنید: استرس می تواند فشار خون را موقتا افزایش دهد. مدت زمانی را به فکر کردن درباره اینکه چه چیز موجب ایجاد استرس در شما می شود اختصاص دهید و دنبال علتها بگردید. محیط و شرایط کاری، خانواده، مشکلات مالی، بیماری و موارد دیگر را بررسی کنید و فکر کنید که چرا موجب استرس در شما می شوند. باید به دنبال راهی برای کاهش و حذف استرس ناشی از این مشکلات باشید. اگر موفق به حذف آنها نشدید نگران نباشید. تمرینات تنفس عمیق، یوگا، مدیتیشن، تای چی و ماساژ را امتحان کنید. اگر نتیجه نگرفتید حتما با یک متخصص برای رفع استرس خود مشورت کنید.

به نقل از: Healthline

کلید واژه ها: اندیشه ما، سلامت شما