چطور در اوج گرما، بدنمان را خنک نگه داریم و بیمار نشویم؟

۲۸ تیر ۱۳۹۹ | ۱۰:۲۰ کد : ۸۹۴۲ اخبار سلامت
تعداد بازدید:۷۷

هوای داغ تابستان نه تنها گرما زدگی را به همراه دارد بلکه مشکلات تنفسی و سایر مشکلات پزشکی را تشدید می کند.

به گزارش آوای سلامت در فصل تابستان، نسبت به خطرات گرما برای گروه های پرخطر هشدار می دهند. با خواندن این مقاله، خطرات اصلی ناشی از موج گرما، گروه هایی که بیشترین آسیب را از هوای گرم می بینند و راهکارهای مقابله با عوارض این نوع آب و هوا را بهتر خواهید شناخت:

سازمان خدمات بهداشت ملی هشدار می دهد که سالخوردگان بالای 75 سال، نوزادان و کودکان، افراد با مشکلات سلامتی از قبیل بیماری های قلبی عروقی و تنفسی، افراد مبتلا به پارکینسون و سکته مغزی، کسانی که داروهای خاص مصرف می کنند، کسانی که از لحاظ جسمی فعال هستند مانند ورزشکاران و کارگران، در معرض خطر جدی مشکلات ناشی از گرما هستند.

وقتی هوا آنقدر گرم می شود که بدن قادر به خنک کردن خود نیست، ضربان قلب افزایش یافته و فرد دچار گیجی و ضعف می شود. سایر علائم گرمازدگی عبارتند از گرفتگی عضلات، خستگی عمومی، سردرد، سرگیجه، و حالت تهوع. علائم شدیدتر از این قرارند: عدم تعادل در راه رفتن، استفراغ، رفتار نامعمول، افزایش ضربان قلب، تنفس سریع و پی در پی.

علائم شدید گرمازدگی نیاز فوری به درمان های اورژانسی دارند. متخصصان اورژانس بلافاصله شروع به درمان فرد گرمازده می کنند. این درمان ها شامل هیدراتاسیون وریدی و درمان های دیگر است.

اما اگر شما با شخصی که دچار گرمازدگی شدید شده، برخورد دارید، اولین کاری که باید انجام دهید، این است که لباس های او را جدا کرده و فرد را به مکان خنک و سایه انتقال دهید.

استفاده از حوله های مرطوب یا بسته های یخ در قسمت های مهمی از بدن مانند کشاله ران، زیر بغل، پشت و گردن، مهم است.

رفع کامل علائم گرمازدگی شاید چند روز طول بکشد ولی اگر علائم درمان نشوند، به مغز، عضلات، کلیه ها و سایر ارگان های بدن آسیب می رسد.

برای جلوگیری از گرمازدگی، مهمترین اقدام این است که به میزان کافی مایعات خنک بنوشید. آب بهترین نوشیدنی است. اما نوشیدنی های ورزشی کم قند به ویژه برای ورزشکاران می تواند مفید باشد. این نوشیدنی ها می توانند جایگزین الکترولیت های از دست رفته ناشی از تعریق بیش از حد شوند.

اگر در هوای گرم ورزش می کنید، این کار را به قبل یا بعد از طلوع خورشید موکول نمایید. توصیه ها بر این است که در داغ ترین ساعات روز یعنی بین ساعت 11 تا 3 بعد از ظهر، از خانه بیرون نیایید.

مراقب باشید. اگر دچار بیماری های مزمن مانند آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه، نارسایی احتقانی قلب و بیماری عروق کرونر هستید، در معرض خطر بیشتر برای ابتلا به گرمازدگی قرار دارید.

اگر در خانه هستید، جلوی ورود نور خورشید به خانه را بگیرید. دقت کنید که پرده های فلزی و پرده های تاریک منجر به گرمای اتاق می شوند. از پرده های رنگی استفاده کنید و آنها را بسته نگه دارید.

از حمام و دوش آب سرد استفاده کنید.

اگر خارج از خانه هستید، لباس های خنک، کلاه و عینک آفتابی را از یاد نبرید.

کلید واژه ها: مرکز بهداشت و درمان